Loading

2023-023 Depremden Etkilenen İllerde Geçerli Olacak KDV İadesi Uygulamasına İlişkin Düzenleme Yayımlandı.

27 Şubat 2023

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için info@yontemymm.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.)

       

2023/023

27.02.2023

 

Konu: Depremden Etkilenen İllerde Geçerli Olacak KDV İadesi Uygulamasına İlişkin Düzenleme Yayımlandı.

 

Bilindiği üzere, 06.02.2023 tarihinde yaşanan deprem nedeniyle, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde olağanüstü hal ve mücbir sebep ilan edilmiş, bu bölgelerde verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerinin verilme süreleri ise 15.08.2023 Salı günü sonuna kadar ertelenmişti.

 

Mücbir sebep kapsamındaki mükelleflerin KDV iadelerinde aksaklık yaşamaması için 25.02.2023 Tarih ve 32115 Sayılı Resmi Gazete’de 45 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı.

 

Buna göre iade talebinde bulunmak isteyen mükellefler kontrol analiz raporunda karşılaşacakları eksikliklere göre teminat verip KDV iadesini gerçekleştirebilecek.

 

Söz konusu düzenlemede geçerli olacak yöntemlerin ve teminat oranlarının yer aldığı Tebliğe ekli PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

 

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...