Loading

2022-076 KDV İade Talep Süreleriyle İlgili Önemli Hatırlatma!

07 Aralık 2022

Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için info@yontemymm.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.)

 

2022/076

07.12.2022

 

Konu: KDV İade Talep Süreleriyle İlgili Önemli Hatırlatma!

 

Bilindiği üzere, indirimli orana tabi işlemlerden doğan yılı içerisinde  iade edilemeyen KDV’ye ilişkin düzenlemelere KDV Genel Uygulama Tebliğinin 3.3. bölümünde yer verilmiştir.

 

Düzenlemeye göre iade talebi, en erken izleyen yılın Ocak, en geç Kasım dönemine ait KDV beyannameleri ile yapılabilecektir.

 

Dolayısıyla, 2021 yılı indirimli orana tabi işlemleriyle ilgili iade talebinde bulunmak isteyen mükelleflerin, bu taleplerini en geç 26 Aralık 2022 Pazartesi gününe kadar verilmesi gereken Kasım 2022 dönemi KDV beyannamesinde bildirmeleri gerekmektedir.

 

Ayrıca, KDV Kanunu 32’nci maddesinde yapılan düzenlemeye göre ihracat istisnası gibi tam istisna kapsamındaki teslimler ve kısmı tevkifat uygulanan işlemler için iade talebinde bulunmak isteyen mükelleflerin 2020 dönemini kapsayan taleplerini Aralık 2022 sonuna kadar KDV beyannamelerinde bildirmeleri gerekmektedir.

 

Bununla birlikte, hem indirimli oran hem tam istisna ve kısmi tevkifat uygulanan işlemlerle ilgili iade talepleri için Aralık 2022 sonuna kadar GİB sistemine standart iade talep dilekçesi ve Tebliğin ilgili bölümlerinde sayılan belgelerle birlikte (alış-satış faturaları listesi, iade edilecek verginin hesaplanmasına ilişkin tablo, daha önce yapılan iade tutarlarına ilişkin tablo ve indirilecek KDV listesi gibi) vergi dairelerine başvurmanın zorunlu olduğunu hatırlatırız.

 

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...