Loading

2022-066 Birden Fazla İşverenden Alınan Ücretler İçin Gelir Vergisi Kesintisi Kümülatif Matrah Üzerinden Vergilendirilebilecek.

03 Kasım 2022

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için info@yontemymm.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.)

       

2022/066

03.11.2022

 

Konu: Birden Fazla İşverenden Alınan Ücretler İçin Gelir Vergisi Kesintisi Kümülatif Matrah Üzerinden Vergilendirilebilecek.

 

30.10.2022 Tarih ve 31998 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 321 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 311)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile birden fazla işverenden ücret alan çalışanlara ilişkin düzenleme yapıldı.

 

Buna göre, çalışanın talebi üzerine (işverenin kabul etmesi şartıyla), yıl içerisinde aynı anda birden fazla işverenden ücret geliri elde eden çalışanlar için gelir vergisi kesintisi kümülatif matrah dikkate alınarak hesaplanabilecek.

 

Böylece mükelleflerin yılsonunda vereceği gelir vergisi beyannamesinde fark olmayacak.

 

Ayrıca, genel bütçe kapsamında bulunan kamu idarelerinin tek işveren olarak sayılması konusunda da düzenleme yapan Tebliğ ektedir.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...