Loading

2022-031 Hammadde, Mamul ve Emtia Gibi Satışlar İçin Türk Lirası ile Ödeme Zorunluğu Getirildi.

20 Nisan 2022

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.) Kaynak göstermeden yayımlanamaz.

 

2022/031

20.04.2022

Konu: Hammadde, Mamul ve Emtia Gibi Satışlar İçin Türk Lirası ile Ödeme Zorunluğu Getirildi.

Bilindiği üzere, mükellefler kendi aralarındaki menkul satış sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapabilmekteydi.

19.04.2022 Tarih ve 31814 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “2022-32/66 Tebliğ No.lu Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’De Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile söz konusu düzenlemeyle ilgili değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklik ile Türkiye’de yerleşiklerin kendi aralarında yapacakları emtia, hammadde, mamul, ticari mal gibi menkul satışlarında ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi zorunlu hale geldi.

Ancak, bunların satışında uygulanan “bedelin döviz cinsinden ya da dövize endeksli olarak belirlenebileceği” yönündeki düzenleme devam ediyor.

Anılan Tebliğ'e ekli PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.


Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...