Loading

2022-013 Asgari Ücretin ve Ücretin Asgari Ücrete İsabet Eden Kısmının Gelir Vergisinden İstisna Edilmesinin Usul ve Esasları Belli Oldu.

27 Ocak 2022

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.) Kaynak göstermeden yayımlanamaz.

 

2022/013

27.01.2022

Konu: Asgari Ücretin ve Ücretin Asgari Ücrete İsabet Eden Kısmının Gelir Vergisinden İstisna Edilmesinin Usul ve Esasları Belli Oldu.

Bilindiği üzere 7379 sayılı Kanun ile Gelir Vergisi ve Damga Vergisi Kanunlarında asgari ücretli ve diğer çalışanlarla ilgili 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere,

- Asgari ücret üzerinden hesaplanan gelir ve damga vergisi ile asgari ücretin üzerinde gelir elde eden çalışanlar asgari ücrete isabet eden kısmının gelir ve damga vergisinden istisna edilmesi,

-Asgari geçim indiriminin kaldırılması,

 

Gibi önemli düzenlemeler yapılmıştı.

 

27.01.2022 Tarih ve 31732 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 319 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile düzenlemeye ilişkin usul ve esasları belli oldu.

 

Asgari ücretli ve asgari ücretin üzerinde ücret geliri elde eden çalışanların durumu, birden fazla işverenden ücret alınması halinde istisnanın uygulanması, teşvik ve istisna kapsamındaki ücret ödemeleri gibi konuların açıklandığı ve örneklerin yer verildiği Tebliğ’e aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/01/20220127-5.pdf

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...