Loading

2022-010 İhracatçı ve Sanayicilere Bir Puanlık Kurumlar Vergisi İndirimi Sağlayan Kanun Yayımlandı.

24 Ocak 2022

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.) Kaynak göstermeden yayımlanamaz.

 

2022/010

24.01.2022

 

Konu: İhracatçı ve Sanayicilere Bir Puanlık Kurumlar Vergisi İndirimi Sağlayan Kanun Yayımlandı.

 

Bilindiği üzere, Kurumlar Vergisi Kanununda kurumlar vergisi oranı %20 olarak belirlenmiş, 2021 yılında yayımlanan 7316 Sayılı Kanunla bu oran 2021 yılı için %25, 2022 yılı için %23 olarak değiştirilmişti.

22.01.2022 Tarih ve 31727 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7351 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile söz konusu oranlarda düzenleme yapıldı.

Buna göre 2022 yılından itibaren elde edilen kazançlarda uygulanmak üzere,

 

-İhracat yapan kurumların münhasıran ihracattan elde ettikleri kazançlarına,

 

-Sanayi sicil belgesini haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların münhasıran üretim faaliyetinden elde ettikleri kazançlarına,

 

Uygulanacak kurumlar vergisi oranı bir puan indirimli olacak.

 

Ancak söz konusu düzenlemeye göre sanayi sicil belgesi kapsamında elde edilen kazançların ihracata isabet eden kısmı için bu uygulamalardan bir sefer yararlanılabilecek. Yani üretim yapıp bu ürünleri ihraç eden firmalar için indirim yine sadece bir puan olarak uygulanacak.

 

Bununla birlikte yatırım fonu katılma paylarından elde edilen kar paylarının da kurumlar vergisinden istisna edilmesine ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı Kanun'a ekli PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...