Loading

2021-089 Çalışanlar İçin Ücret Gelirlerinin Asgari Ücrete İsabet Eden Kısmının Gelir ve Damga Vergisinden İstisna Edilmesine İlişkin Kanun Yayımlandı.

27 Aralık 2021

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.) Kaynak göstermeden yayımlanamaz.

2021/090
27.12.2021

Konu: Çalışanlar İçin Ücret Gelirlerinin Asgari Ücrete İsabet Eden Kısmının Gelir ve Damga Vergisinden İstisna Edilmesine İlişkin Kanun Yayımlandı.

25.12.2021 Tarih ve 31700 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7379 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile çalışanları kapsayan önemli düzenlemeler yapıldı.

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere,

Çalışanlara yapılan ödemelerde ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri gelir vergisinden istisna olacak.

Dolayısıyla düzenleme sadece asgari ücretlileri değil, tüm çalışanları kapsayacak şekilde yapılmış oldu.

Kanunla birlikte yapılan en büyük değişikliklerden biri de asgari geçim indiriminin kaldırılması oldu. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yapılan ücret ödemelerinde AGİ hesaplanmayacak.

Gelir Vergisi Kanunuyla birlikte diğer bazı Kanunlarda da düzenlemeler yapan Kanun ektedir.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...