Loading

2020-106 İndirimli Orana Tabi İşlemlere İlişkin İlgili Yıllık İade Talebi İçin Son Tarih 28 Aralık!

24 Aralık 2020

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.) Kaynak göstermeden yayımlanamaz.

2020/106

24.12.2020

 

Konu: İndirimli Orana Tabi İşlemlere İlişkin İlgili Yıllık İade Talebi İçin Son Tarih 28 Aralık!

 

Bilindiği üzere, indirimli orana tabi işlemlerden doğan yılı içerisinde  iade edilemeyen KDV’ye ilişkin düzenlemelere KDV Genel Uygulama Tebliğinin 3.3. bölümünde yer verilmiştir.

 

Düzenlemeye göre iade talebi, en erken izleyen yılın Ocak, en geç Kasım dönemine ait KDV beyannameleri ile yapılabilecektir.

 

Dolayısıyla, 2019 yılı indirimli orana tabi işlemleriyle ilgili iade talebinde bulunmak isteyen mükelleflerin, bu taleplerini en geç 28 Aralık 2020 Pazartesi gününe kadar verilmesi gereken Kasım 2020 dönemi KDV beyannamesinde bildirmeleri gerekmektedir.

 

Bununla birlikte, ilk defa 2019 yılı için geçerli olmak üzere, yukarıdaki şarta ek olarak, Aralık 2020 sonuna kadar GİB sistemine standart iade talep dilekçesi ve Tebliğin ilgili bölümlerinde sayılan belgelerle de birlikte (alış-satış faturaları listesi, iade edilecek verginin hesaplanmasına ilişkin tablo, daha önce yapılan iade tutarlarına ilişkin tablo ve indirilecek KDV listesi gibi) vergi dairelerine başvurmak zorunludur.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...