Loading

2020-074 Yatırım Teşvik Uygulamasında İller İtibariyle Bölgeler Yeniden Belirlenerek, Bazı İlçeler İçin İlave Destekler Getirildi.

23 Ağustos 2020

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.) Kaynak göstermeden yayımlanamaz.

2020/074

23.08.2020

Konu: Yatırım Teşvik Uygulamasında İller İtibariyle Bölgeler Yeniden Belirlenerek, Bazı İlçeler İçin İlave Destekler Getirildi.

21.08.2020 Tarih ve 31220 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2846 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da (2012/3305) önemli değişiklikler yapıldı.

Söz konusu değişikliklerin en önemlisi yatırım teşvik uygulamasındaki 6 bölgede yer alan iller ve bu illerin bölgesel desteklerden yararlanabilecek sektörlerin yeniden belirlenmesi oldu.

Bununla birlikte, bölgesel teşvik uygulamalarında bölgeler sadece ile göre değil, ilçeye göre de farklılaştırıldı. Karara ekli listede belirlenen ilçeler artırımlı oranların geçerli olduğu bir alt bölgeye sağlanan desteklerden yararlanabilecek. 

Ayrıca yatırımın bu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde ya da endüstri bölgelerinde yapılması durumunda ise iki alt bölgedeki destekler geçerli olacak.

Alt bölge desteklerinin uygulanacağı ilçeler İzmir için Bayındır, Beydağ ve Kiraz ilçeleri, Ankara için ise Çamlıdere, Bala ve Haymana ilçeleri olarak belirlendi. İstanbul için ise herhangi bir ilçenin belirlenmediği alt bölge desteğinin uygulanacağı diğer ilçelere Kararın 17’nci maddesinden ulaşılabilir.

Karar ile yapılan diğer değişiklikler ise şu şekilde:

-İndirimli kurumlar vergisinden yararlanmamak şartıyla, sigorta primi işveren desteği için uygulanacak oranlar artırımlı olarak uygulanabilecek. Bunun için teşvik belgesinin başvuru aşamasında talep edilmesi gerekiyor.

-Öncelikli yatırım olarak belirlenen yatırımlar yeniden belirlendi. Karara göre öncelikli yatırım olarak belirlenen yatırımlar 5 ve 6’ncı bölgedeki teşviklerden yararlanabiliyor.

-Yatırım teşvik belgesinin kapatılmasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerine de görevlendirme yetkisi verildi.

-2019 yılında yayımlanan 1950 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile imalat sanayine yönelik yatırım teşvik belgelerine yönelik olarak bina-inşaat harcamaları için KDV iadesinde süre 2021 yılı sonuna; vergi indirim oranı %100, yatırıma katkı oranının %15 ilave edilmek suretiyle ve diğer faaliyetlerden doğan kazanca uygulanacak oranın %100 olarak uygulanması süresi 2022 yılına uzatılmıştı. Ancak bu değişiklikler 2012/3305 Sayılı Karara işlenmemişti. 2846 Sayılı Karar ile söz konusu süre uzatımları Karara da eklenmiş oldu.

Söz konusu Cumhurbaşkanı Kararına aşağıdaki bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/08/20200821-27.pdf

 

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...