Loading

2020-045 Mücbir Sebep Kapsamında Ödenmeyen SGK Primleri Ödendiği Dönemde Giderleştirilebilecek.

10 Nisan 2020

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.)
Kaynak göstermeden yayımlanamaz.


2020/045
10.04.2020

Konu: Mücbir Sebep Kapsamında Ödenmeyen SGK Primleri Ödendiği Dönemde Giderleştirilebilecek.
 

Bilindiği üzere, korona virüs kapsamında alınan tedbirlerden biri de Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının belirli işveren ve sigortalıları mücbir sebep kapsamına alarak, bunların SGK prim ödemelerini ertelemesi olmuştu.

 

Yapılan düzenleme ile bu kapsama alınan mükelleflerin,

-2020 Mart ayına ait sigorta prim ödemeleri 02.11.2020,

-2020 Nisan ayına ait sigorta prim ödemeleri 30.11.2020,

-2020 Mayıs ayına ait sigorta prim ödemeleri 31.12.2020,

Tarihine ertelenmişti.

Yapılan bu düzenlemeler gelir ve kurumlar vergisi yönünden değerlendirildiğinde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise söz konusu bu ödemelerin gider yazılacağı dönem.

174 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin "SSK Primlerinin Gelir ve Kurumlar Vergisi Yönünden Gider Yazılması" başlıklı bölümünde Sosyal Sigortalar Kanunun 80’inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Kuruma ödenmeyen prim Gelir ve Kurumlar Vergisi uygulamasında gider yazılmaz." ibaresi kapsamında gider yazılamayacağı açıklanmıştır.

Söz konusu bu düzenlemeler kapsamında değerlendirildiğinde, mücbir sebep kapsamında ödemesi ertelenen mükellefler, Mart, Nisan ve Mayıs dönemi SGK primlerini ödeyecekleri dönem olan (Kasım ve Aralık) 2020 yılı son geçici vergi döneminde gider olarak dikkate alabilecekler.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.


Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...