Loading

2020-038 Mücbir Sebep Kapsamında Sayılan Mükellefler Kısmı Tevkifat Kapsamındaki İşlemlerinde KDV Tevkifatı Uygulamayacak.

31 Mart 2020

(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için sayfamızdaki "e-bültene kaydol" bağlantısını kullanabilirsiniz.)
Kaynak göstermeden yayımlanamaz.


2020/038

31.03.2020
 

Konu: Mücbir Sebep Kapsamında Sayılan Mükellefler Kısmı Tevkifat Kapsamındaki İşlemlerinde KDV Tevkifatı Uygulamayacak.


Bilindiği üzere, 518 Sayılı VUK Tebliği ile Gelir İdaresi Başkanlığı, Korona Virüs kapsamında aşağıdaki sektörlerde faaliyet gösteren mükelleflerin mücbir sebep kapsamına almış ve bu mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait KDV, muhtasar beyannamelerin verilme ve ödeme süresini uzatmıştı.

 

(Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye 2020-033 no.lu mali açıklamamızdan ulaşabilirsiniz.)
 

Perakende ticaret ve alışveriş merkezleri, demir çelik ve metal sanayii, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema ve tiyatro faaliyetleri, konaklama, yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon faaliyetleri, etkinlik ve organizasyon, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, madencilik ve taş ocakçılığı, inşaat, endüstriyel mutfak ekipmanları, araç kiralama, basılı yayın ve matbaacılık, gelir vergisi mükelleflerinin tamamı.
 

Bununla birlikte, KDV Genel Uygulama Tebliğinin “2.1.3.1. Kısmi Tevkifatın Mahiyeti ve Tevkifat Uygulayacak Alıcılar” bölümünde “mücbir sebebin başladığı tarihten sona erdiği tarihe kadar geçen sürede, mücbir sebepten yararlanan mükelleflerin vergi ödevleri ertelenmektedir. Bu kapsamda beyanname verme yükümlülükleri ileri tarihe ertelenen mükelleflerin, mücbir sebep halinde bulunduğu süre içerisinde kısmi tevkifat kapsamındaki alımlarında tevkifat uygulanmaz.”  açıklaması bulunmaktadır.
 

Bu nedenle, 01.04.2020-30.06.2020 tarihleri arasında mücbir sebep kapsamında sayılan yukarıdaki sektörlerde faaliyet gösteren mükelleflerin kısmi tevkifat kapsamındaki alımlarına ilişkin düzenlenecek faturalarda KDV tevkifatı uygulamaması gerekmektedir.
 

Ayrıca düzenlemenin sadece kısmi tevkifat konusu teslim ve hizmetlere ilişkin olduğunu, tam tevkifat kapsamındaki işlemlerin bu kapsamda bulunmadığını da hatırlatırız.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş. 

 

 

PDF

paylaş

Mali Açıklamalarımıza Ulaşın

Güncel mali açıklamalardan haberdar olmak için kaydolabilirsiniz...