2019-015 Vergi Kanunlarında Değişiklikler Yapan 7162 Sayılı Kanun Yayımlandı.(Not: Mali açıklama, makale ve pratik bilgilerin toplu mail olarak paylaşıldığı listemize dahil olmak için info@yontemymm.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.)

2019/015

31.01.2019

Konu: Vergi Kanunlarında Değişiklikler Yapan 7162 Sayılı Kanun Yayımlandı.

30.01.2019 Tarih ve 30671 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Gelir ve KDV Kanunlarında değişiklikler yapıldı.

Vergi kanunlarında yapılan bazı değişiklikler şu şekilde;

-27.03.2018 tarihinden önce karşılıklı olarak sonlandırma sözleşmelerinden ve ikale sözleşmelerinden doğan tazminatlardan tevkif yoluyla kesilen gelir vergileri ücretlinin buna ilişkin dava açmaması veya açtığı davadan vazgeçmesi şartıyla iadesi mümkün hale geldi.

-%5’lik gelir ve kurumlar vergisi indiriminde düzenleme yapıldı:

Vergiye uyumlu mükellefler için uygulanan %5 vergi indirimi uygulamasında daha önce 10 TL’ye kadar olan borçlar dikkate alınmıyordu.

Yapılan düzenleme ile 01.01.2019 tarihinden itibaren verilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde dikkate alınacak bu tutar 250 TL’ye çıkarıldı.

Yine bu uygulamada yapılan düzenleme ile tecil edilerek ertelenen borçların tecil uygulaması kapsamında olmadığı anlaşılması halinde, tecil süresinin sona erdiği tarihten itibaren 15 gün içinde söz konusu borcun ödenmesi vergi indirimi hakkının kaybedilmesine neden olmayacak.

-İşyeri açmaksızın oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, halı, kilim gibi dokuma, nakış veya boncuk işleme işlerinden, tarhana, erişte, gibi gıda ürünlerinin satışından elde edilen gelirler esnaf muaflığı kapsamındaydı.

Yıl içinde bu işlemlerden dolayı elde edilen gelirlerin, ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmaması şartıyla internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden de satış yapan kişiler esnaf muaflığı kapsamına alındı.

-İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca ödenen işsizlik ödeneği, gelir vergisinden istisna edildi.

-2019 UEFA Süper Kupa Finali ve 2020 Şampiyonlar Ligi Finali maçlarına ilişkin Türkiye’de yapılacak UEFA organizasyonlarından elde edilecek gelirler ve mal teslimleri ile hizmet ifaları gelir ve katma değer vergisinden istisna edildi. Ayrıca bu organizasyonlarda görevli kişiler gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutuldu.

Kurumlar Vergisi Kanununda yer alan sınai mülkiyet haklarındaki istisnaya ilişkin değişikliklerin de yapıldığı söz konusu Kanun’a ekli PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla.

Yöntem Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş.